utorok 22. januára 2013

Piešťanské Polotovary


Naše drahé polotovary. Ani kúpele, ani Aupark, ani prerobená pešia zóna a ani jeden podnik v Piešťanoch sa nevyrovná mini predajničke na Nitrianskej. Tento obchodík je podľa mňa pýchou mesta Piešťany. Jediné, čo sa od jeho založenia zmenilo, je možno malovka na fasáde a záclonka vo výklade. Hrdo stojí na tom istom mieste už asi sto rokov, orientačne haha. Predávajú tam najlepšie langoše aké som kedy jedla. Poriadne vysmažené, nacesnakované, s kečupom, syrom, smotanou, tatarkou a neviem čím všetkým. Papierik, do ktorého ich balia je vždy poctivo zamastený a langoš zlupnete na posedenie na pár hltov. Síce mi je potom vždy zle, keď ho pažravo zjem, ale stojí to zato :) 

Okrem toho tam robia legandárnu žemlovku, kysnuté buchtičky, moravské koláče, skvelé pagáče, mrežovníky, štrúdle, parené buchty, tvarohové pyté, čo je také šťavnaté, že sa vám lepí na ďasná a rôzne iné pochúťky. 

Každý z Piešťan tam chodí na niečo svoje :) 
Ak si tam kúpite nedajbože nejaké koláče, no nebývate v centre a máte ísť domov pešo, tak vám garantujem, že domov si ich nedonesiete :) Polotovary sú skrátka klasika. Už sto rokov majú rovnakú ponuku, rovnaké regále, rovnaké obrúsky, rovnaké umelé asparáty, umelé muškáty a podľa mňa tam robia stále tie isté tety, alebo minimálne zamestnávajú vždy dvojníčky predchádzajúcich. 

Dnes ráno som išla okolo, a samozrejme som musela zájsť dovnútra. Hneď ma opantala vyprážaná vôňa langoša, ale keďže bolo len pol desiatej, odolala som pokušeniu si ho prasknúť na raňajky. Kúpila som však dve krásne žemlovky pre ocina a brata k obedu :) Už len keď si pomyslím na tento obchod, tak presne viem, čo by som si tam okamžite dala. Mňam, zbiehajú sa mi slinky :) Všetci moji blízki, čo žijú v zahraničí, sa vracajú domov AJ kvôli tejto predajni :) Je to proste legenda mesta. 
Máte aj vy vo vašom mieste, podobnú "old school socialistickú" predajňu, ktorá prežije všetko? :)


žemlovky


3 komentáre:

 1. langoše tam sú perfektné, musím tam niekedy zájsť :) a najlepšie tam bolo vždy jablkové pyté :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. hej hej jablkove pyte je tiez top...tam je skratka dobre vsetko :)

   Odstrániť
 2. S maminou sme sa pobavili na tvojom výstižnom príspevku:) Pravda pravdúca! Mamina ich žemplovku zbožňujem a ja si vždy pochutím na buchtách "všehodruhu". Smutné je len to, že keď odídem v rukách už nemám nič, ale pusu plnú.

  OdpovedaťOdstrániť